Arnhemse trolley 2.0 gaat van start

dinsdag 19 maart 2019
timer 3 min

De Arnhemse vervoerder Hermes (rijdend onder de merknaam Breng) is twee trolleybussen rijker die dankzij een batterijpakket aan boord een traject van ongeveer tien kilometer kunnen afleggen zonder bovenleiding.

De batterijen worden bij het rijden onder de bovenleiding opgeladen. Het is de eerste toepassing van In Motion Charging (IMC) in Nederland.

Het batterijpakket achterin de bus.

Dieselaggregaat
"Het rijdt sneller en stiller dan met een dieselaggregaat. Dat is niet alleen prettig voor de reizigers, maar ook voor de bewoners langs de route", legt Jan Lagerwey uit, instructeur trolleybus en chauffeur op de eerste rit.

Het aggregaat werd en wordt alleen gebruikt als ‘thuiskomer’ of als een klein stukje omrijden nodig is. Het is de bedoeling om de batterijen te gaan gebruiken op langere trajecten. Dat kan ook, omdat er op batterijstroom net zo snel gereden kan worden als onder de bovenleiding: rijden met behulp van het aggregaat kan met 25 km/uur slechts op halve snelheid.

De Trolley 2.0 zonder draad bij het Provinciehuis in Arnhem.

Flexibeler rijden
Lagerwey: "In eerste instantie zal dat vooral bij omleidingen door wegwerkzaamheden zijn, we gaan de huidige lijnenloop niet zomaar veranderen. Op langere termijn kunnen we met de trolley 2.0 naar plaatsen als Huissen, Westervoort en Elst rijden. De batterijen hebben een bereik van tien tot twaalf kilometer en er is in de bus ruimte voor meer om nog langere afstanden af te kunnen leggen."

Het gaat bij de (voorlopig) twee trolleys 2.0 om Hess-trolleybussen uit de laatste serie, waarbij op de plaats van dieselmotor, brandstoftank en dynamo een batterijpakket is geïnstalleerd. De batterijen worden onder het rijden opgeladen, wat maximaal twaalf minuten duurt. De elektronica van Kiepe Electric regelt de verdeling van de stroom naar de motoren en de batterijen. Ook remenergie gaat naar de batterijen.

Energiemanagement
Bijzonder is het zelflerende energiemanagementsysteem. De bus leert op zijn routes gaandeweg waar en hoeveel energie naar de batterijen moet om het beoogde traject te kunnen afleggen. Arnhem claimt hiermee een wereldprimeur te hebben. De bussen gaan in eerste instantie op lijn 1 tussen Oosterbeek en Velp rijden.

Experimenteren

Breng-directeur Juul van Hout, burgemeester Ahmed Marcouch en gedeputeerde Conny Bieze

De provincie Gelderland is een van de sponsors van het project. Gedeputeerde Conny Bieze maakte bij de presentatie van de trolley 2.0 bekend dat er wat haar betreft ook een pilot komt met een kleinere trolleybus 2.0.

Momenteel rijden er in Arnhem alleen gelede trolleybussen van achttien meter lang, maar Bieze wil ook graag experimenteren met een trolleybus van twaalf meter. Aangezien die er nu niet (meer) zijn, zal die – mogelijk als onderdeel van de nieuwe concessie vanaf december 2022 – eerst moeten worden aangeschaft.

[…] OVmagazine.nl: Arnhemse trolley 2.0 gaat van start […]

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

GVB start aanbesteding aanschaf 78 nieuwe trams

10 jul om 09:50 uur

De Vervoerregio Amsterdam heeft aan het GVB opdracht gegeven om te starten met de aanbesteding voor de aanschaf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kamermeerderheid tegen bezuinigingen op regionaal openbaar vervoer

2 jul om 11:07 uur

De motie die de regering oproept om 225 miljoen van de voorgenomen bezuiniging van 335 miljoen euro op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Concessie Amsterdam wederom gegund aan GVB

1 jul om 09:15 uur

GVB mag de concessie Amsterdam blijven verzorgen, heeft het het dagelijks bestuur van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vervoerregio’s maken bezwaar tegen bezuiniging op het ov

23 jun om 10:47 uur

De Vervoerregio Amsterdam en de Metropoolregio Rotterdam Den Haag hebben officieel bezwaar ingediend bij het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Twee inschrijvers voor nieuwe ov-concessie in Oost-Brabant

19 mei om 14:57 uur

Arriva en EBS hebben een bieding uitgebracht op de nieuwe ov-concessie in Oost-Brabant. Arriva is de huidige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Goan-fiasco kost 1,4 miljoen

15 mei om 14:10 uur

We schreven al eerder over het gebrek aan animo voor de Twentse ov-app 'Goan', waarin Twente ov- en Wmo-vervoer…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer onveiligheid door streng overwegbeleid

2 apr om 11:16 uur

Het overwegbeleid voor spoorwegen is sterk gericht op verbetering van de veiligheid…

Lees verder »
descriptionArtikel

GVB, HTM, RET, Connexxion en EBS protesteren tegen bezuinigingen op ov

31 mrt om 13:12 uur

GVB, HTM, RET, Connexxion en EBS voeren op woensdag 2 april actie tegen de bezuiniging van 110 miljoen euro op…

Lees verder »