Nieuwe VDL-bus kan tot 600 km rijden

donderdag 21 januari 2021
timer 3 min

Busfabrikant VDL presenteert oktober 2021 de nieuwe generatie elektrische Citea's. Deze nieuwe generatie is met een volledig elektrische aandrijflijn ontworpen en rijdt tot 600 km zonder tussentijdse laadsessie.

 

Daarmee zijn de bussen in drukbevolkte gebieden geschikt voor 24-uursoperaties, zo laat het bedrijf weten. De busproducent merkt dat op regionale lijnen meer en meer elektrisch vervoer wordt verlangd en dat afstanden tot 70 km zonder tussentijds bijladen geen uitzondering meer zijn. Met deze nieuwe generatie Citea´s speelt VDL in op die trend.

Elektrische aandrijflijn

Een noviteit voor VDL is dat ze de bus volledig heeft gebaseerd op een elektrische aandrijflijn. Er is dus niet langer sprake van een ‘omgebouwde dieselbus’, die oorspronkelijk was ontworpen met ruimte voor de verbrandingsmotor.

De busfabrikant heeft er daarom voor gekozen om de batterijpakketten in de vloer te leggen waardoor er meer passagiersruimte is, de motoren in de wielen te integreren en de assen en de deuren op de gewenste plek te positioneren.

Vier lengtes, vijf types bussen

De nieuwe Citea’s zijn te bestellen in vier lengtevarianten: 12.2 meter, 13.5 meter, 14.9 meter en 18.1 meter. De 12.2 meterbussen zijn in twee typen beschikbaar. Volgens VDL zijn alle variaties geschikt voor stad- en streekvervoer, behalve de gelede 18.1-meterbus die het beste in de stad rendeert.

De 13.5-metervariant beschikt over twee assen, dat qua zitcapaciteit kan concurreren met een drie-asser. Doordat de derde as ontbreekt, is de aanschafprijs lager, het energieverbruik gunstiger en zijn de minimale reparatie- en onderhoudskosten ook lager.

Composiet zijwand: licht in gewicht

Voor deze nieuwe generatie bussen, heeft VDL een composieten zijwand ontwikkeld die bestaat uit één stuk. Dat veroorzaakt minder trillingen en reduceert de geluidsoverlast, wat bijdraagt aan het comfort voor de reiziger.

Ook is het energieverbruik lager. De zijwand verbetert de isolatie van de bus, waardoor verwarming en verkoeling van de bus minder noodzakelijk is. Bovendien is deze composieten zijwandconstructie 15 procent lichter in gewicht dan een traditionele zijwand.

Accu’s in de vloer

Het standaard accupakket van de nieuwe generatie Citea’s is in de vloer verwerkt. Daardoor nemen de batterijen geen passagiersruimte meer in en is meer zitruimte aanwezig. In de 13.5 metervariant kunnen tot 110 reizigers mee en in elke bus is plek voor minimaal 45 zittende reizigers.

Door het plaatsen van de batterijen in de vloer ligt het zwaartepunt van de bus lager, met een stabielere wegligging tot gevolg. Ook het rijcomfort voor de chauffeur is aanzienlijk verbeterd.

De Finse stad Lahti heeft als eerste stad van Europa een order van 18 nieuwe VDL-Citea’s geplaatst.

Lees ook: VDL-bussen veiliger met extra luchtventilatie

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Daimler Buses viert 30-jarig jubileum: een succesverhaal in de busindustrie

27 feb om 14:35 uur

Daimler Buses viert dit jaar haar 30-jarig bestaan. Op 23 februari 1995 werd EvoBus GmbH…

Lees verder »
descriptionArtikel

Einde aan 'omchecken' in zicht

14 feb om 10:06 uur

Het verplichte omchecken bij een overstap tussen verschillende vervoerders lijkt binnenkort tot het verleden te…

Lees verder »
descriptionArtikel

337 zero-emissiebussen toegevoegd aan wagenpark in 2024

10 feb om 13:38 uur

CROW publiceert elk jaar de Monitor zero-emissiebussen. Uit de editie van 1 januari 2025, dus met data over…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eerste Brabantse bushalte rookvrij

31 jan om 09:23 uur

De bushalte bij het Amphia Ziekenhuis in Breda is sinds donderdag 30 januari 2025 rookvrij. Gedeputeerde Stijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen alcoholovertredingen vastgesteld bij railmedewerkers in 2024

21 jan om 09:46 uur

In 2024 hielden railinspecteurs van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) samen met de Politie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Latere start elektrische bussen Roosendaal vanwege netcongestie

9 dec 2024

Bij de start van de nieuwe concessie in West-Brabant komende zomer zullen de bussen in en rond Roosendaal nog…

Lees verder »
descriptionArtikel

70.000e Citaro is voor de HTM

19 nov 2024

Op 18 november ontving de HTM tijdens de Daimler Buses eMobility Days 2.0 in Berlijn een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Speciaal onderwijs, reguliere bus

11 nov 2024

Leerlingen in het speciaal onderwijs worden vaak met een taxibusje naar school en…

Lees verder »