Metro-ongeval Spijkenisse: snelheid te hoog

maandag 12 juli 2021
timer 2 min

Vervoerder RET deed onderzoek naar de oorzaak van het metro-ongeval in Spijkenisse in november vorig jaar, waarbij een metro door het stootblok reed en op het kunstwerk met de walvisstaart belandde. De belangrijkste bevinding: de op het opstelspoor toegestane maximumsnelheid lag te hoog en er kon onvoldoende afgeremd worden. Het noodremsysteem werkte niet zoals bedoeld. De metro was ook niet uitgerust met railremmen.

Nadat de laatste passagiers waren uitgestapt uit de metro trok de metro op tot een snelheid van 57 kilometer per uur. Op dat moment was op het bewuste spoordeel 70 kilometer per uur toegestaan. Op het deel van het spoor waar geremd had moeten worden, gebeurde dit niet direct, waardoor de metro met een te hoge snelheid het opstelspoor op kwam rijden. Eerst trad het ATB-systeem in werking, daarna - waarschijnlijk veroorzaak door de gladheid -  greep het antiblokkeersysteem van het metrostel in. In combinatie met de omstandigheden - glad spoor door regen - kon er zo onvoldoende geremd worden.

De metro knalde vervolgens op het stootblok met een snelheid van 45 kilometer per uur. Het bewuste stootblok was bestand voor een snelheid van maximaal 15 kilometer per uur. De bestuurder remde pas vijf seconden nadat het waarschuwingssysteem in werking trad, maar uit het onderzoek blijkt dat eerder remmen het ongeval niet had kunnen voorkomen; daarvoor lag de snelheid te hoog voor de omstandigheden.

De RET verwijt de bestuurder niets. Deze kwam niet vaak op dit metrostation. Wel wordt de opleiding voor bestuurder aangescherpt, met name zal er meer aandacht besteed worden aan het rijden onder bijzondere omstandigheden en beter anticiperen. Ook rijden bestuurders over alle trajecten om zo de omgeving beter te leren kennen.

Verlaging maximumsnelheid

Opdrachtgever Metropoolregio Rotterdam-Den Haag (MRDH) heeft in elk geval voorlopig de maximumsnelheid op alle opstelsporen teruggebracht naar 20 kilometer per uur. De MRDH doet nog onderzoek naar verdere maatregelen.

Het spoor bij De Akkers, waar het ongeval plaatsvond, is tot op heden nog buiten dienst. De schade wordt geschat op 1 miljoen euro. Bij het ongeval bleef het voorste metrostel op tien meter hoogte opgehangen, opgevangen door het kunstwerk. Op dat moment waren er geen passagiers in de metro. De machinist bleef ongedeerd.

Lees hier de samenvatting van het onderzoek.

 

Een nuttige tussenconclusie dat de de snelheid te hoog was. Echt relevant is de vraag WAAROM de ingestelde maximumsnelheid daar veel te hoog was. Maar dat is niet onderzocht! Kortom flutonderzoek, het kernpunt is weggemoffelt met een onzinsmoes.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

GVB, HTM, RET, Connexxion en EBS protesteren tegen bezuinigingen op ov

31 mrt om 13:12 uur

GVB, HTM, RET, Connexxion en EBS voeren op woensdag 2 april actie tegen de bezuiniging van 110 miljoen euro op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Autoluwe wijken voor iedereen?

28 mrt om 11:44 uur

In de zoektocht naar leefbaardere steden wordt steeds vaker weer een oude bekende uit de kast gehaald: de …

Lees verder »
descriptionArtikel

Gratis openbaar vervoer voor kinderen in Den Haag

10 mrt om 16:31 uur

Vanaf maandag 10 maart kunnen kinderen van 4 tot en met 11 jaar in Den Haag gratis reizen met de bussen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

NS presenteert nieuwe dubbeldekker

5 mrt om 14:46 uur

NS presenteert de nieuwe dubbeldekker die besteld is bij leverancier CAF met een model op ware grootte. Dat een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Daimler Buses viert 30-jarig jubileum: een succesverhaal in de busindustrie

27 feb om 14:35 uur

Daimler Buses viert dit jaar haar 30-jarig bestaan. Op 23 februari 1995 werd EvoBus GmbH…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eurostar stopt met 'zomertrein' naar Marseille

25 feb om 15:54 uur

Eurostar stopt met de trein tussen Amsterdam, Brussel en Zuid-Frankrijk, de Eurostar Sun, voorheen 'Zon-Thalys…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eerste Brabantse bushalte rookvrij

31 jan om 09:23 uur

De bushalte bij het Amphia Ziekenhuis in Breda is sinds donderdag 30 januari 2025 rookvrij. Gedeputeerde Stijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

VRA en MRDH luiden noodklok over geplande bezuiniging op ov

23 jan om 12:44 uur

De MRDH en de VRA luiden de noodklok over de door het kabinet voorgenomen bezuiniging van 110 miljoen op het ov…

Lees verder »