NS lijdt recordverlies van 2,6 miljard euro

vrijdag 26 februari 2021
timer 3 min

Met een recordverlies van 2,6 miljard euro, minister Hoekstra die adviseert met minder treinen te gaan rijden en boze vakbonden, waren het tumultueuze dagen voor NS.

Dat blijkt uit het jaarverslag 2020. Door de coronacrisis reisden vanzelfsprekend minder mensen met de trein, pauzeerden reizigers hun abonnementen en waren de meeste winkels en horeca op de stations gesloten. Daardoor maakte de Nederlandse hoofdrailnetconcessie een waardevermindering van 1,6 miljard euro door.

Overheidssteun onvoldoende

De vervoeropbrengsten daalden in Nederland met 42 procent naar 1.539 miljoen euro, maar op verzoek van het Rijk bleef NS de volledige dienstregeling rijden. Ter compensatie ontving de vervoerder een beschikbaarheidsvergoeding van 818 miljoen euro.

Verder daalden de opbrengsten van de exploitatie van stations zijn met 32 procent naar 376 miljoen euro. Ter compensatie ontving NS hier een NOW-vergoeding van 24 miljoen euro.

Hiernaast ontving NS ook nog een vergoeding van de Britse overheid van 1.195 miljoen euro, vanwege de Abellio-activiteiten. Uiteindelijk sluit NS dankzij de steun af met een omzet van 6.601 miljoen euro, een vergelijkbare omzet met die van 2019.

Hoekstra: snijd in dienstregeling

NS-directeur Marjan Rintel doet een beroep op aanvullende financiële afspraken met het Rijk, om met dezelfde aantallen treinen te kunnen blijven rijden. “Voor het in stand houden van de dienstregeling van dit jaar en de nieuwe dienstregeling in 2022 en daarna hebben we – gezien de lagere reizigersaantallen - nieuwe financiële afspraken nodig.”

In een reactie laat demissionair minister Hoekstra van Financiën weten dat NS met minder treinen moet gaan rijden. Het volhouden van de dienstregeling ‘lijkt op termijn financieel gezien niet vol te houden’. NS en het ministerie blijven uiteraard wel in gesprek, maar Hoekstra benadrukt dat NS zelf beslissingen moet nemen over het afbouwen van de dienstregeling.

Banen op de tocht

De komende jaren zullen in het teken staan van herstel, stelt NS zelf. De HRN-concessie is daardoor tot 2025 verlieslatend. Om de verliezen te compenseren, gaat NS in de organisatie snijden. Tot en met 2024 gaat NS €1,4 miljard besparen, door 2300 banen te verminderen en het investeringsniveau met 30 procent te reduceren. Daarbij is een nieuwe cao afgesproken met een werkgarantie tot 2025.

Door de lage reizigersaantallen zijn de prestaties van NS over 2020 moeilijk te vergelijken met 2019. Toch merkt NS op dat procentueel gezien in 2020 meer mensen kans hadden op een zitplek in de spits en dat de reizigerspunctualiteit hoger was dan een jaar eerder. Ook de klanttevredenheid scoorde hoger.

Vakbonden bieden petitie aan

De vakbonden CNV, FNV en VVMC boden op vrijdag 26 februari een petitie aan aan Marjan Rintel, om zich uit te spreken tegen de krimpplannen van NS. De petitie is 20.000 keer onderstekend.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

GVB, HTM, RET, Connexxion en EBS protesteren tegen bezuinigingen op ov

31 mrt om 13:12 uur

GVB, HTM, RET, Connexxion en EBS voeren op woensdag 2 april actie tegen de bezuiniging van 110 miljoen euro op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gratis openbaar vervoer voor kinderen in Den Haag

10 mrt om 16:31 uur

Vanaf maandag 10 maart kunnen kinderen van 4 tot en met 11 jaar in Den Haag gratis reizen met de bussen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

NS presenteert nieuwe dubbeldekker

5 mrt om 14:46 uur

NS presenteert de nieuwe dubbeldekker die besteld is bij leverancier CAF met een model op ware grootte. Dat een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Daimler Buses viert 30-jarig jubileum: een succesverhaal in de busindustrie

27 feb om 14:35 uur

Daimler Buses viert dit jaar haar 30-jarig bestaan. Op 23 februari 1995 werd EvoBus GmbH…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eurostar stopt met 'zomertrein' naar Marseille

25 feb om 15:54 uur

Eurostar stopt met de trein tussen Amsterdam, Brussel en Zuid-Frankrijk, de Eurostar Sun, voorheen 'Zon-Thalys…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eerste Brabantse bushalte rookvrij

31 jan om 09:23 uur

De bushalte bij het Amphia Ziekenhuis in Breda is sinds donderdag 30 januari 2025 rookvrij. Gedeputeerde Stijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

VRA en MRDH luiden noodklok over geplande bezuiniging op ov

23 jan om 12:44 uur

De MRDH en de VRA luiden de noodklok over de door het kabinet voorgenomen bezuiniging van 110 miljoen op het ov…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen alcoholovertredingen vastgesteld bij railmedewerkers in 2024

21 jan om 09:46 uur

In 2024 hielden railinspecteurs van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) samen met de Politie…

Lees verder »